خودارضایی وراه های درمان آن

از جمله آسیب هایی که این عادت مذموم می تواند در فرد مبتلا ایجاد کند می توان به این موارد اشاره کرد: ایجاد ضعف در بدن، سستی و رکود اعضا،پیدایش لرزش در بدن و در دستها ،ضعف قوه ی بینایی ،درد در ناحیه کمر، گیج رفتن سر، دفع پروتئین و مواد معدنی مورد نیاز بدن، بی­حالی، رنگ پریدگی، ضعف حافظه، غلبه ی ترس بر فرد، عدم تمرکز حواس، عدم تسلط بر اراده، ناتوانی جنسی، انزال زود رس، ضعف اراده و ... .

که مواد فوق تنها بخشی از زیان هایی است که به فرد وارد می شود .آنچه در این بیماری و کلیه ی بیماری ها مهم است پیشگیری از آن است که در پیشگیری باید به چند نکته توجه داشت.

همان طور که قبلا اشاره شد این عادت در کودکان و نوزادان نیز وجود دارد بنابراین والدین باید از ایجاد هر گونه تحریک در نوزادان و یا عواملی که باعث ایجاد این عمل می شود جلوگیری نمایند.

در نوجوانان نیز والدین باید مواظب بوده تا فرزندان آنها زیاد در مکانهای خلوت نمانند و از تنهایی آنها جلو گیری نمایند.

 بدون شک والدین آگاه به روانشناسی کودکان و نوجوانان می توانند از بروز این مشکل در فرزندان خود جلوگیری نمایند.

زمانی که فرد مبتلا به این مشکل شد نباید با تنبیه و سرزنش های بی جا اراده ی او را در ترک این عمل تضعیف کرد.

بنابراین با این موارد می توان به نوجوان در ترک این عمل شوم یاری رساند : اجتناب از هر گونه تحریک مصنوعی ،تهیه برنامه ای فشرده برای تمام اوقات ،جایگزین عادتی بهتر به جای این عادت ،پرهیز مطلق از تنهایی ،تلقین ،تقویت عمومی و رژیم غذایی ،استمداد از نیروی ایمان، تقویت روح مذهبی، آگاهی دادن به فرد مبتلا در مورد عواقب عمل ، گذاردن دست ها بیرون از رختخواب هنگام خواب، ایجاد زمینه های اشتغال، ایجاد روح امید در فرد ،جلوگیری از معاشرت های ناروا، ورزش و ازدواج. 

 

 

بلوغ

بلوغ از واژه شناسی به معنای رسیدن به حد تعادل است آنچه از کتب لغت و روایات استفاده      می شود رشد به معنای بالندگی متوازن و کمال موزون می باشد .و انسان بالغ به فردی گفته می شود که از نظر رشد در هر بعد متعادل باشد و اگر کسی از یک نظر و یک عامل دارای کاستی باشد بالغ نیست چنانچه اگر دارای فزونی باشد هم بالغ نیست .( حقجو ،1374)

بلوغ دوره ای از رشد است که طی آن انسان از موجودی غیر جنسی به موجودی جنسی تبدیل   می شود یعنی توانایی تولید مثل پیدا می کند امروزه دوره ی بلوغ را که معمولا 2 تا 4 سال به طول می انجامد غالبا به سه مرحله تقسیم می کنند : 1- مرحله پیش از بلوغ 2- مرحله ی بلوغ 3- مرحله ی پس از بلوغ

در مرحله ی پیش از بلوغ ، صفات ثانویه ی جنسی شروع به رشد می کنند ولی اندام های تولید مثل هنوز به طور کامل رشد نیافته اند .

مرحله ی بلوغ خط تقسیم مرحله ی کودکی و نوجوانی است که در آن معیارهای بلوغ جنسی ظاهر می شوند: نخستین عادت ماهیانه در دختر به عنوان صفت اولیه ی جنسی و انزال منی در پسر .صفات ثانویه نیز به رشد خود ادامه می دهند و سلولهای جنسی از اندام های جنسی به وجود می آیند.

در مرحله ی پس از بلوغ که برخی آن را مترادف با دوره ی نوجوانی دانسته اند،صفات ثانوی جنسی به خوبی رشد یافته و اندام های جنسی رشد کافی پیدا کرده اند ( شهر آرای ،1384).

 

بلوغ جنسی

بلوغ جنسی از اموری است که فهم آن معمولاً برای جوان مشکل است و گاه اولیا نیز به نکات و  ظرایف این بلوغ توجه ندارند اگر بلوغ جنسی رشدی متعادل داشته باشد جوان با مشکل روبه رو نخواهد شد .

اگر فرد قبل از 15 سالگی دچار بلوغ زود رس شود عوارض منفی گریبانگیر او خواهد شد.(حقجو،1374).

در این دوره دستگاه جنسی به حد کافی رشد نموده و نواحی شهوت زا را که قبل از بلوغ به صورت پراکنده در بدن ( کشاله ی ران یا ناحیه ی پستانها و گردن و لبها ) بودند متمرکز می سازد و در نتیجه یک نوع همگرایی ایجاد می شود.

در این تحول برآورده نشدن نیازهای خاص مرحله ی بلوغ و افراط در نیازها می تواند فرد را دچار مشکل کند. مرحله ی بلوغ مهم ترین رویداد جنسی فرد به حساب می آید که آگاه ساختن نوجوان در هنگام بلوغ به مسائل جنسی و تغییرات فیزیولوژیکی و روانی باعث می شود تا با دیدی طبیعی و عادی به این تحول بنگرد.(کجباف ،1378).

 

 

علائم بلوغ در پسران

1-  محتلم شدن : یعنی در خواب یا بیداری از انسان منی خارج می شود.

2-  روییدن موی درشت در اطراف آلت تناسلی

3-  رشد سریع بیضه و آلت تناسلی

4-  روئیدن موهای نرم پشت لب به خصوص در دو انتها

5-  بم شدن صدا

6-به حداکثر رسیدن اندازه ی حالت تناسلی و بیضه ها (کجباف،1378 و حقجو،1374).

 

 

علائم بلوغ در دختران :

تغییرات جسمی در دختران بدین شکل است:

1-  بزرگ شدن سینه

2-  روئیدن و رشد موهای زهاری صاف و کم رنگ

3-  حداکثر رشد سریع بدن

4-  ظهور موهای زهاری مجعد

5-  شروع قاعدگی

6-  رشد موهای زیر بغل

حدود سن بروز قاعدگی 10 تا 17 سالگی است و متوسط آن 13 سال است (کجباف،1378).

 

 

تفاوت های جنسی پسران و دختران

«از جمله تفاوتهای جنسی این است که پسران بیش از دختران خواستار اوج لذت جنسی هستند بیش از دختران به خیالبافی های جنسی پناه می برند نسبت به نشانه های جنسی حساسترند در خواب بیشتر از دختران به اوج لذت جنسی می رسند. برای باقی ماندن در حالت تحریک جنسی کمتر به تحریک مداوم نیاز دارند، میزان روابط جنسی آنان با بیش از یک نفر بیشتر از دختران است،کمتر از دختران اصرار دارند که محبت بر روابط جنسی حاکم باشد و دوام روابط زوج خاص بیشتر مورد نظر دختران است تا پسران ( کجباف ،1378). 

 

 

 

وظایف مربی در دوران بلوغ

مربی می تواند با انجام کارهای زیر به نوجوان کمک کند تا این مرحله را به طور عادی سپری کند: آگاه ساختن نوجوان از وقوع تغییرات نگران کننده ،جلوگیری و یا هدایت نوجوان از انحرافات جنسی ،مثلا در صورت انحرافاتی نظیر خود ارضایی و عشقبازی با خود که در این دوره به وجود می آید باید او را بر حذر داشت و در عین حال امکان فعالیتهای سالمی را برایش فراهم آورد تا بتواند امیال نوظهور را ارضا کند یا جهت آنها را تغییر دهد ( کجباف ،1378).

 

 

اهمیت بلوغ از نظر اسلام

این دوره از لحاظ اسلام دارای اهمیت بسیار زیادی است به طوری که در آن بنای شخصیت فردی و اجتماعی جوان پایه ریزی می شود .

در این دوران حساس جوان واقعاً نمی داند چه کند و چه چیزی در وجود او اتفاق می افتد و تغییرات عمومی جسمی و روانی آن چنان سریع و همه جانبه عمل می کنند که نوجوان را دچار تشویش خاطر و نگرانی می کند. از این رو در این زمان او شدیداً نیاز به محبت دارد و در پی یافتن یک نقطه ی اتکا ی روانی و روحی است و دوست دارد دیگران به شخصیتش احترام بگذارند و او را مورد توجه قرار دهند. جوان در این مرحله خود را هم ردیف با سایر اعضای خانواده می پندارد.

پیامبر (ص) در این زمینه می فرماید " سفارش می کنم شما را به خیرخواهی جوانان ».

سید بن طاووس که یکی از بزرگترین و برجسته ترین علمای قرن ششم است و توفیق تشرف به خدمت حضرت ولی عصر را داشته در باره ی بلوغ و تکلیف به فرزندش خطاب به وی چنین می گوید : اگر با من عنایاتی که خداوند مرحمت فرموده زنده بمانم روز تشرف تو به سن تکلیف را عید قرار میدهم و 150 دینار صدقه خواهم داد. مقام معظم رهبری نیز فرمودند: رسیدن به سن تکلیف نوعی افتخار است چرا که پروردگار با انسان از طریق دستورات و احکام خود سخن می گوید و ورود به سن تکلیف روز شادمانی و عید است (طهماسبی ،1383) .

 

 

انحراف جنسی

حکمت غریزه و دوام نسل و وجود آدمی است از راه لذتی که در ارضای آن احساس می کند به نحوی غریزه را می پذیرد و آن را در خود پرورش می دهد .

طبیعی است که استفاده از آن باید به موقع ، روی ضابطه و طبق. قواعد عرف و شرع و قانون باشد هر گونه تخطی از ضوابط فوق انحراف خوانده می شود و بنابراین کسی که به ارضای غریزه از راه نامشروع یا بهره ی ناصواب از آن پیش از موقع دست بزند منحرف است ( قائمی ،1372).

 

 

معیارهای رفتار جنسی طبیعی و غیر طبیعی

1-روش آماری : طبق این روش رفتارهایی را که اکثریت جامعه انجام می دهند و مورد قبول آنها ست ،رفتار عادی تلقی می شود و هر رفتار جنسی که کمیاب و نادر تحقق می پذیرد ،انحراف جنسی محسوب می شود .

2-

/ 8 نظر / 677 بازدید
امیر

مطمن باشید تو زندگیم خیلی از این مطالبتون استفاده خواهم کرد.ممنون

عالی

با سلا م : شربت گیاهی برای درمان این کار : شربت سکنجبین موقع مصرف : بعد از شام قبل خواب لطفآ اطلاع رسانی شود

ناشناس

سوال : با سلام خدمت آقای دکتر: من 24 سال داشته و مجرد هستم (پسر. تقریباً از سن 15 سالگی بطور متوسط هفته ای یکبار خودارضایی داشته ام. البته بوده زمانهایی که چندین ماه این عمل را انجام نداده و دوباره آن را از سر گرفته ام. ولی بطور متوسط احساس می کرده ام که برای رهایی از هیجانات جنسی و کاهش استرس و رسیدن به آرامش هفته ای یکبار به این عمل احتیاج داشته ام. ولی متاسفانه دچار انزال زودرس شده ام (انزال کمتر از 30 ثانیه). با مشاور (دکترای روانشناسی تربیتی) راجع به این موضوع صحبت کرده و نظر ایشان بر این بوده که هیچ ارتباط اثبات شده علمی ای میان خودارضایی و زودانزالی وجود ندارد. من با شنیدن این صحبت او شوکه شدم چون خودم فکر می کنم که بخاطر خودارضایی به این عارضه دچار شده ام. در اینترنت خیلی زیاد به دنبال علل و راه حل های این مساله گشته ام ولی با نظرات متناقضی روبرو شده ام. سایتهای فارسی زبان نظر بر ایجاد انزال زودرس بر اثر خودارضایی داشته ولی روانشناسان و بعضی از سایتهای انگلیسی زبان نظری خلاف این امر را داشته اند. حتی به این سایت www.ismasturbationbad.com نیز برخورد کرده و به نظر متخصص این سایت این رابطه وجود دارد ولی

مهسا

دوست عزیز منابع شما فاقد اعتبار است[قهر] به این علت که سو گیری مذهبی دارد و برای یک مقاله ی علمی شما باید حداقل 50 الی 60 منبع نیاز است که آخرین یافته های به روز را به خواننده بدهد.

امروز مسلمان شدم

خدایا...منو ببخش از امروز قول میدم تکرارش نکنم خدایا تو هم منو ببخش

میلاد

دمت گرم

فاطمه

سلام. بسیار راه گشا بود. نسبت به سایتهای دیگر که در مورد این موضوع مطالعه کرده بودم؛ مطالب سایت شما عالی و منحصر به فرد بود. متشکرم.

محمد تنها

بسیار مفید بود... لطفا نظرتون رو راجب کاری ک شروع کردم بگید...